close
تبلیغات در اینترنت
0BB90FEEB3B18D123D6F4DE697538B32 هوشنگ حریرچیان

7ses

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ 7ses خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 

هوشنگ حریرچیان 20 مرداد 1311 در اصفهان به دنیا آمد. فعالیت هنری خود را از دی ماه ۱۳۲۶ در تئاتر اصفهان با مدیریت زنده یاد استاد ناصر فرهمند آغاز کرد.

در شهریور ۱۳۳۲ به تئاتر سپاهان با مدیریت علی صمدی پیوست و از سال ۱۳۳۸ رسما در رادیو اصفهان به عنوان هنرپیشه، گوینده، تهیه کننده، گزارشگر، کارگردان و مجری برنامه‌های تفریحی-هنری شروع به کار کرد. او در سال ۱۳۴۸ اولین تجربه تلویزیونی خود به نام “عکاس باشی” را انجام داد و فعالیت سینمایی خود را با بازی در فیلم “جعفر خان” به کارگردانی زنده یاد علی حاتمی آغاز نمود. حریرچیان تا به امروز همچنان به فعالیت سینمایی و تلویزیونی خود ادامه می‌دهد.

 

مصاحبه هوشنگ حریرچیان با جام جم

صحبتمان را با حريرچيان آغاز كرديم كه در سريال ساختمان پزشکان  نقش پدر نيما را بازي ميكند.
در دوران جواني شما خيلي دنياي هنر شناختهشده نبود و خيلي از والدين با ورود بچههايشان به اين عرصه مخالفت ميكردند. اين مساله در مورد شما چقدر صدق ميكند؟
اتفاقا در مورد من اين مساله كاملا فرق داشت، چرا كه در يك خانواده هنرمند اصفهاني به دنيا آمدم و رشد كردم. من به تئاتر علاقه خاصي داشتم. حتي يادم هست من و خواهرم خودمان را به جاي بازيگران تئاتر ميگذاشتيم و شروع به گفتن ديالوگهاي نمايشي كه ديده بوديم، ميكرديم. تا اين كه بالاخره براي بازي در تئاتر درخواست همكاري دادم و ديماه 1326 بود كه وارد تئاتر اصفهان شدم و براي اولينبار در تئاتر «جاسوس هند» نقش يك كارآگاه را ايفا كردم و اين كار بزرگترين اتفاق زندگيام بود.

كار تصويري را از چه زماني و چطور آغاز كرديد؟
من اولين بار در برنامه تلويزيوني «عكاسباشي» مقابل دوربين رفتم كه يك سريال كوتاه بود و سپس سال 1351 در يك سريال 7 قسمتي با نام «فاجعه كربلا» بازي كردم كه براي شبكه يك سيما ساخته ميشد. در اين سريال نقش يزيدبنمعاويه را بازي ميكردم. پس از انقلاب هم در سينما فعاليتم را ادامه دادم و با كارگردانهايي چون مرحوم علي حاتمي، كمال تبريزي، بهمن فرمانآرا، مسعود كرامتي و... همكاري كردم.

در اكثر نقشهايتان طنازي خاصي وجود دارد. اين مساله چقدر برگرفته از شخصيت واقعي خودتان است؟
من به هيچوجه آدم عبوسي نيستم و خنده را خيلي دوست دارم. ضمن اين كه اكثر نقشهايي هم كه بازي كردهام طنز بودهاند و طبيعتا همه آنها اثري از خود در من به جاي گذاشتهاند.

برويم سراغ ساختمان پزشكان. چه شد كه در اين سريال بازي كرديد؟
از طرف سروش صحت-كارگردان اين مجموعه - براي بازي در آن، دعوت به همكاري شدم و پس از خواندن 3 قسمت از سريال پذيرفتم كه عهدهدار اين نقش باشم.

پس فيلمنامه كامل در اختيار نداشتيد؟
خير، اما به تيم نويسندگان اين مجموعه اعتماد كامل داشتم و ميدانستم كه كارشان را بلد هستند.

قبل از اينتجربه كار هر شبي داشته ايد؟
خير. تا به حال به اين شكل كار نكرده بودم و اين مجموعه از اين نظر تجربه اول من بود، اما كارهاي طنز زياد انجام دادهام.

خب چطور تجربهاي برايتان بود؟
خيلي خوب بود. بر عكس خيلي از همكارانم كه فكر ميكنند بازي در اين سريالها كار دشواري است، برايم اينگونه نبود و توانستم بسيار راحت كار كنم.

كارگرداني سروش صحت را چگونه ارزيابي ميكنيد؟
صحت چون خودش هم بازيگر است و هم نويسنده طنز خيلي خوب بازيگرش را درك ميكرد. به همين دليل فضاي راحت و شادي را براي تمام گروه ايجاد كرده بود و بزرگترين حسنش هم اين بود كه از روز قبل فيلمنامه را به ما نميداد، بلكه در لحظه و در همان روز اين كار را ميكرد كه همين مساله باعث ميشد خلاقيت و تازگي در كار به وجود بيايد.

پدر نيما كه شما نقشش را بازي ميكنيد، خيلي زود عصباني ميشود، براي اين خصلت اخلاقي ، كارگردان و نويسندگان دليل خاصي داشتند؟
اين چيزي بود كه از ابتدا با كارگردان و نويسنده كار در مورد آن صحبت كرده بودم كه پدر نيما پيرمرد آرام و ساكتي نباشد و برخلاف همسن و سالانش ساده و بيپيرايه به نظر نيايد.

نقشتان را دوست داشتيد؟
بله. همه نقشهايم را دوست دارم و اگر نتوانم با آنها ارتباط برقرار كنم اصلا بازيشان نميكنم ضمن اين كه معتقدم اصلا نقش كوتاه يا بلند وجود ندارد و اين خود بازيگر است كه ميتواند يك نقش را ماندگار كند يا به آن ضربه بزند.

جنس طنز ساختمان پزشكان را چطور ارزيابي ميكنيد؟
به نظرم خيلي متفاوت است، چون اصلا در آن لودگي و مسخرهبازي وجود ندارد. ساختمان پزشكان واقعا يك كار كمدي است چون از مسوولان و اتفاقات جامعه انتقاد كرده و يكي از كاركردهاي كمدي همين است كه به لايههاي پنهان جامعه توجه كند و آنها را باز كند.

ارتباطتان با خانم قائممقامي ـ بازيگر نقش مقابلتان ـ چطور بود؟
خوب بود و مشكلي نداشتيم و خيلي راحت با يكديگر گفتوگوهايي را ردوبدل ميكرديم.

چرا اين پدر و مادر، ناصر را بيشتر از نيما تحويل ميگيرند و دوستش دارند؟
چون ناصر از لحاظ ژنتيك، گفتار و رفتار به آنها شباهت بيشتري دارد و براي همين احساس نزديكي بيشتري با او دارند و نيما به خاطر طرز تفكر و درسي كه خوانده است با خانوادهاش فاصله زيادي دارد.

در آينده چه كاري از شما خواهيم ديد؟
قرار است در يك سريال كه فضايي فانتزي دارد بازي كنم، اما نامش هنوز مشخص نيست.

 

مصاحبه هوشنگ حریرچیان با ایسنا:

هنرمندی که تلاش می‌کند همیشه یک پدر نباشد

گفت‌وگو با هوشنگ حریرچیان؛‌ از پدر بادیسیپلین «آشپزباشی» تا بابای طناز

هوشنگ حریرچیان همان پدری است که در سریال «آشپزباشی» نقش یک پدر بادیسیپلین و در «ساختمان پزشکان» نقش یک پدر بلغمی مزاج طناز و باری به هر جهت را بازی می‌کرد.

 

در فیلم‌های «ورود زنده‌ها ممنوع»، «پوست موز»، «قاعده‌ی بازی»، «یک بوس کوچولو» و «کودکانه» هم همین طور

 

 

حریرچیان اولین تجربه‌ی تلویزیونی خود را با «عکاس‌باشی» شروع کرد و با بازی در فیلم «جعفرخان از فرنگ برگشته» زنده‌یاد علی حاتمی وارد سینما شد.

 

او با اشاره به نقش‌های متفاوت پدر در سریال‌های مختلف می‌گوید: در پروژه‌های زیادی نقش پدر را بازی کردم اما سعی کردم همیشه یک نوع پدر نباشم؛ پدرها متفاوتند.

 

 

*** پدرها همه متفاوتند اما خوب

 

 

هوشنگ حریرچیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، می‌گوید: من همانی هستم که در «آشپزباشی» نقش یک پدر بادیسیپلین را بازی کردم و در «ساختمان پزشکان» هم نقش یک پدر بلغمی مزاج، طناز و باری به هر جهت؛ این پدرها با هم متفاوتند اما باید شخصیت‌ را در فیلم و سریال پیدا کرد اینکه چه هستی و که هستی.

 

او با اشاره به اینکه در پروژه‌های متفاوتی نقش پدر را بازی کرده است، گفت: تلاش کرده‌ام همیشه یک پدر نباشم. پدرها متفاوتند اما همه خوب هستند.

 

این بازیگر طناز در ادامه با اشاره به حضورش در نقش پدرهای مختلف گفت: من همانی هستم که در «آشپزباشی»، «ساختمان پزشکان» و سریال‌های دیگر نقش‌های متفاوتی را ایفا کردم حال اینکه پدر موفقی بوده‌ام یا نه نظر کسانی است که پیچش مو را می‌بینند، اما عوام اکثرا می‌پذیرند البته نظر ما اغلب جلب خواص است.

 

 

*** بازی هنرمندان زمانی کفایت می‌کند که حمایت باشد

 

حریرچیان همچنان درباره‌ی لزوم حمایت تلویزیون از هنرمندان و کارگردان طناز حرفه‌یی، گفت: بازی یک بازیگر در هر نقشی که باشد لازم است اما کافی نیست. بلکه زمانی کفایت می‌کند که حمایت باشد. خوشبختانه مردم ایران به طور اخص هم هنرمند‌ هستند، هم هنرپرور و هم هنردوست و همه‌ حمایت می‌کنند. من به نمایندگی از تمام هنرمندان پدر ایران می‌گویم ما متکی به محبت مردم هستیم. نقطه‌ی اتکای ما مردم هستند. اگر مردم کنار بکشند ما زمین می‌خوریم. حمایت‌ها،‌ تشویق‌ها، تقدیرها و پشتوانه‌های مردم است که ما را سرپا و زنده نگه داشته است.

 

 

*** تلویزیون باید حامی بازیگران باشد

 

حریرچیان با بیان اینکه تلویزیون باید حامی بازیگران باشد تا بهتر بتواند ارائه‌ی خدمت کند، افزود: در این صورت بازیگران بهتر می‌توانند نقش‌آفرینی کنند و نقش خودشان را پیدا کنند. وقتی کسانی که در رأس هستند حمایت کنند و به طرف جلو هدایت کنند بازیگران بهتر می‌روند. در نتیجه با احتیاط قدم برمی‌دارند مبادا اینکه زمین بخورند اگر هم خوردند بدانند کسی هست که زیر بالشان را می‌گیرد و بلند می‌کند.

 

 

*** باید سارق خوبی باشیم

 

این بازیگر در بخش دیگری از گفت‌گوی خود با اشاره به اینکه کسانی که به صورت آکادمیک بازیگر شده‌اند، کافی نیست، گفت: باید در زمینه‌ی بازیگری تجربه‌ی کافی داشته باشی، باید سارق باشی، منظورم از سرقت،‌ سرقت مالی نیست باید دزد خوبی باشی یعنی از کسانی مثل استاد جمشید مشایخی، پرویز پرستویی، رضا کیانیان و امثال این‌ها الگو بگیریم اما تقلید نکنیم. خوشبختانه پدر موفق و ستاره در ایران زیاد داریم. مردم همیشه به دنبال چیزهای تازه می‌گردند اگر این نوگرایی‌ها نبود ما هنوز غارنشین بودیم.

 

 

*** پدر خوب یک نقش کوچک را می‌تواند بزرگ کند

 

او در عین حال با اشاره به ایفای نقش‌های متفاوت در سریال‌ها خاطرنشان کرد: فرقی نمی‌کند، چه تراژدی کار کنیم، چه ملودرام، چه کمیک و چه طنز بلکه باید یک پاسور خوبی داشته باشیم. بازیگر صدایش مثل موسیقی است اگر در بازی خود یکنواختی پیدا کند برای شنونده خسته‌کننده خواهد بود.

 

 

حریرچیان با اعتقاد بر اینکه یک پدر خوب یک نقش خوب را می‌تواند بزرگ کند، توضیح داد:‌ خلاقیت این است که فرد خودش را با نقش تطبیق دهد. پدرها با هم متفاوتند اما باید شخصیت‌ را در فیلم و سریال پیدا کرد که چه هستی و که هستی.

 

 

*** به کارگردانی سروش صحت ایمان دارم

 

این بازیگر در ادامه گفت‌وگو از همکاری‌اش با سروش صحت گفت و توضیح داد: به کارگردانی سروش صحت ایمان دارم. او چند حسن دارد به جهت اینکه خودش بازیگر بوده است و درد بازیگران را می‌داند. دوم اینکه نویسنده است و نویسنده‌ی طنازی هم هست و سوم اینکه خلق‌الساعه است از این جهت که وقتی متن به دستش می‌رسد بلافاصله صحنه‌ها را مجسم، دکوپاژ و آماده می‌کند و به بازیگر می دهد. البته نباید اسم این کار را تزریق گذاشت و نباید گفت که این کار را در سرنگ کرده و سپس به بازیگر تزریق می‌کند، به جهت اینکه اگر همان عملی که کارگردان انجام می‌دهد، انجام دهی تقلید می‌شود و بازیگر مثل یک طوطی می‌شود. بازیگر باید آنچه که خودش می‌خواهد بگیرد و خلق کند. در این راستا نمی‌دانم در نقش‌هایم پدر موفقی بوده‌ام یا نه که باید نظر مردم را شرط قرار دهیم.

 

 

*** تصور می‌کنم «ساختمان پزشکان» در آینده‌ای نزدیک تداوم پیدا کند

 

این بازیگر همچنین درباره‌ی اقبال شدید مردم از «ساختمان پزشکان» گفت: این مجموعه مورد اقبال شدید مردم قرار گرفت. کسانی را دیدم که اعتراف کردند برای بار چندم یک قسمت از آن را تماشا کرده‌اند و لذت برده‌اند. حال چرا آن را ادامه ندادند نمی‌دانم اما تصور می‌کنم در آینده‌ای بسیار نزدیک این سریال تداوم پیدا کند؛ به دلیل اینکه خواسته‌ی مردم شرط است و مردم باید بخواهند. این سریال به بیشتر مسائلی که در جامعه مطرح بود پرداخت. کمبودها،‌ کژی‌ها،‌ کاستی‌ها،‌ خوبی‌ها،‌ بدی‌ها، مسائل اداری،‌ خانوداگی،‌ ورزشی و همه‌ چیز در آن مطرح شده منتهی انتقاد در لفافه‌ی طنز بود.

 

او افزود: دارویی را به تماشاگر می‌دادیم اما برای اینکه مخاطب تلخی آن را حس نکنند یک قاشق شکر به آن اضافه کردیم.

 

 

*** علی حاتمی شعبون استخونی را ساخت

 

هوشنگ حریرچیان در پایان گفتگوی خود با بیان اینکه همه‌ی موفقیت‌ها را باید در پس پرده و کارگردان دید،‌ خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وقتی که سریال «هزاردستان» را می‌بینید، محمدعلی کشاورز نقش شعبون استخونی را ایفا می‌کند، اما اگر دقت کنید آن‌وقت زنده‌یاد علی حاتمی را در ورای آن می‌بینید. علی حاتمی است که شعبون استخونی را ساخت و محمدعلی کشاورز آن را خلق کرد و به عمل آورد.

 

 

انتهای پیام

 


طبقه بندی: زندگینامه بازیگران مرد ایرانی،
برچسب ها:هوشنگ حریرچیان، بیوگرافی هوشنگ حریرچیان، زندگی نامه هوشنگ حریرچیان، زندگینامه هوشنگ حریرچیان، بیوگرافی کامل هوشنگ حریرچیان، عکس هوشنگ حریرچیان، هوشنگ حریرچیان بازیگر، متولدین 20 مرداد، متولدین مرداد، متولدین 1311، بازیگران متولد مرداد، بازیگران متولد 1311، بازیگران متولد اصفهان، بازیگران مرد ایران، سن هوشنگ حریرچیان، محل تولد هوشنگ حریرچیان، تاریخ تولد هوشنگ حریرچیان، فیلم های هوشنگ حریرچیان، عکس های هوشنگ حریرچیان،
امتیاز : :: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5
تعداد بازدید مطلب : 97

[ سه شنبه 04 شهريور 1393 ] [ 4:18 ] [ hamedsabouri ]

[ نظرات () ]

صفحات پاپ آپ

ارزانترین فروشگاه اینترنتی ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه